Szurasenko DánielSzurasenkó Dániellel, magyar rekorderrel, a béke nagykövetével beszélgettem. Több zenekar mellett, a Miskolc Klezmer Band alapítójaként igen tevékeny zenei szereplő országszerte. Érdemes fölfelé ívelő pályáját nyomon követni és megismerni együtteseit és őt.

•       Mikor és hogyan került be a zene és zenélés az életedbe?

Egészen gyermekkoromban már a zene felé lettem terelve. Hála az Örökkévalónak, hogy családomban több zenész is van, zongoratanár, blockflötetanár, operaénekes is van rokonaim között, így egyértelmű volt már az általános iskolában a zenei neveltetés. Ének-zene-tánc tagozatra jártam, külön szolfézs, zeneirodalom, zenetörténelem órákkal, kórusfoglalkozásokkal, növendékhangversenyekkel. Hálás vagyok, hogy így alakult, mert a zene a legfontosabb dolog az életemben – természetesen Családom után.

•       Volt olyan személy, aki jelentős hatással volt zenei pályafutásodra?

Természetesen igen. Tanárom is és olyan művészek is, aki mai napig meghatározza a mindennapjaimat. Legnagyobb példaképem Cecilia Bartoli mezzoszoprán, aki a barokk énekművészetben a legkiválóbb a világon. Az ő jelleme, stílusa, egyedisége mindig inspirált arra, hogy sose maradjak átlagos. Legyen különleges, bármit is csinálok – még akkor is , ha az esetleg többeknek nem tetszik. Másik nagy példaképem Giovanni Antonini, aki a világ legjobb barokk kamarazenekarát az Il Giardino Armonico együttest alapította – blockflötésként. Volt szerencsém őt és Bartolit is élőben hallani, sosem fogom elfelejteni ezeket a pillanatokat. Aki pedig pályámon inspirált az Kállay Gábor tanár úr, akinek kurzusai, magánórái mindig elvarázsoltak. Ő nem csak kiváló művész, hanem egy fantasztikus ember is – nincs, aki ne szeresse őt!

•       Mikor fordultál a klezmer/jiddis zene irányába?

Ez egy különleges történet. Mindig is tudtam, hogy zsidó származású vagyok, s hogy felmenőim között Izraelben is éltek – s van olyan unokatestvérem, aki ma is ott él. 2017 januárjában kezdett ez benne fontossá válni. Talán elkezdtem felnőtté válni, érni, kezdett érdekelni honnan származom, ki is vagyok valójában, hová vezetnek a gyökereim. 2017-ben volt a brit milám és a bár micvóm – kissé késve, de bepótolva. Innentől egyenes volt az út, hogy megalapítsam az első professzionális klezmer zenekart Észak-Magyarország szívében, Miskolcon.

•       A Miskolc Klezmer Band az első zenekarod, avagy van más együttesekben szerzett tapasztalatod? 

Az első zenekarom – mely egy barokk kamarazenekar volt – 15 éves koromban alapítottam L’abbraccio della Musica néven, melynek jelentése: a zene ölelése.  Ezt követte a RecitaTrio – mely mai napig él és működik, és a Miskolc Klezmer Band, mely egy kuriózum nem csak a klezmer zene világában, hanem Miskolcon és Észak-Magyarországon különösen.

•       Hogy indultatok zenekarként? Honnan ismerted meg a tagokat?

Amikor az ember elindít egy együttest, nagyon nehéz megtalálni azokat a partnereket, akikkel együtt lehet működni minden téren. Különösen, ha egy olyan együttesről beszélünk, mely közel áll a zsidósághoz, s a zsidó kultúrát népszerűsíti. Úgy érzem, mára összeállt az a végleges csapat, akikkel nagyokat tudunk produkálni. Ők mind-mind professzionális, kiváló muzsikusok, több együttesben, több műfajban dolgoznak, ezáltal rendkívüli ízléssel, zenei érzékenységgel tudják megközelíteni a klezmer zene rejtélyeit.

•       Nagy a kínálat a klezmer zenekarok piacán?

Magyarországon több kiváló klezmer zenekar van, a világon meg van számos olyan együttes, ami világhírű. Természetesen itthon a legkiemelkedőbb a Budapest Klezmer Band Fegya vezetésével, mely az első talán hazánkban ebben a műfajban professzionális együttesként. Pontosan ezért  2019 januártól folyamatos tanulási időszakok lesznek rabbikkal az együttes tagjai számára, és szakmai konferenciák, kerekasztal beszélgetések mellett kutatási projekteket is indítok!

•       Milyen hosszútávú céljaitok vannak a Miskolc Klezmer Banddel?

Hosszú távú cél – mely hiszem, hogy nem csak álom marad – , hogy a Miskolc Klezmer Band legyen Európa egyik vezető klezmer együttese. Ezt óriási munka, próbafolyamatok és tanulás előzi meg, hisz a zenei tudás, értés és együttműködés mellett fontosnak tartom azt is, hogy az együttes tagjai egyaránt 100 %-ig értsék a darabok lényegét egy zsidó-szemüvegen keresztül.

•       Nagy célokat hosszú tervezés előz meg, vagy inkább ösztönösek a döntéseid?

Szükségesek a határozott, ösztönös döntések. Azonban én hiszem, hogy minden az Örökkévaló akaratából történik. Ha Ő úgy akarja, hogy mindez megvalósuljon, akkor ez így is lesz! Természetes a tervezés időszaka, az, hogy minden egyes lépés legyen meg, azok részletesen kidolgozva, hogy az ember elérje végső célját. Én karrieremben mindent – legyen az koncerthelyszín, koncertanyag választás, vagy marketing eszköz – céltudatosan teszek, mindezek egy terv részei.

•       Hol gyűjtitek a dalokat? Illetve vannak saját szerzeményeitek is?

Manapság az irodalmat nagyon könnyű megtalálni, hisz az online világ nyitva van előttünk. Azonban azok még sem elegek, hisz azokat a nótákat bárki játszhatja, aki rátalál. Én szeretnék gyűjtő munkát kezdeni, és pontosan ezért fogok januárban együttműködési megállapodást kötni 5 nagy európai klezmer együttessel, akikkel kölcsönösen műveket cserélünk és közös kutatómunkába kezdünk. Szeretnék dédnagyapám szülőföldjére, Moldovába utazni jövő tavasszal, ahol nem csak koncert miatt mennék, hanem kutatómunkát szeretnék folytatni az ottani zsidó kultúráról, zeneművészettel kapcsolatban.

•       Pályafutásod során fölléptél már templomban, zsinagógában, egyéb szakrális térben. Mit tapasztaltál, ott mennyire szólnak másként a dalok? Milyen hatással vannak rád a különböző helyszínek?

Szurasenko DánielÉn úgy érzem, hogy mindegyiknek meg van az otthona. Ha egy Vivaldit játszom, az igazán egy olasz – főként katolikus templomban, vagy egy itáliai kastélyban érzi magát otthon. Ha viszont Bachot, az egyértelmű , hogy evangélikus és református templomokban találja otthon magát. A darabok jellege, keletkezése, háttere – attól függetlenül, hogy főként szöveg nélküliek, hisz instrumentálisak – ugyanúgy megvannak, és nem véletlenül vannak a helyükön, ott , ahol.
Számomra minden helynek megvan a varázsa. Egy zsinagógának különösen. Kézzel tapintható a történelem. Mindig belegondolok, hogy itt hány reggeli imát mondtak együtt a közösségek, hány szombatfogadás volt. Csodás helyek egytől egyig, hálás vagyok, hogy történelmi helyeken is felléphetek.

•       Amióta megismertelek, azt látom, hogy igen tevékeny életet élsz és egymást követik a fellépések. Mi adja a motivációt? Mivel tudsz feltöltődni? Milyen célok hajtanak?

Igen, valóban. Évente körülbelül 150-200 koncert a cél és ez meg is van. Muszáj az embereknek hitet adnom, hogy megcsinálhatják ők is. El kell hinniük, hogy bármire képesek, és hogy nem a szürke élet az ideális. Mindenki legyen a legjobb abban, amit csinál – a ’legjobbat’ úgy sem fogjuk elérni, de fontos, hogy törekedjünk rá. Mindezt persze az Örökkévaló áldásával tehetjük!

•       Hogy készülsz az ünnepekre? Mit jelent számodra ez az időszak?

Hanuka koncert a Művészetek HázábanHamarosan ránk köszönt Hanuka, mely egy nagyon különleges ünnep. 5 koncertem is lesz, ami nagyon pozitív és biztató. Mégis ilyenkor az ünnep szentsége mellett a finom hanukai fánkokra tudok gondolni, amikkel idén csínján kell bánnom, mert épp fogyókúrázom. Nincs még egy vallás, ahol az ember élete ilyen szinten életforma. Mindennek megvan a rendelt módja és ideje. Az étkezéstől, a szórakozáson át az imákig. Minden ünnep egy-egy lelki, spirituális utazás, melyet ha az ember megpróbál megélni, úgy, ahogy azt az Örökkévaló rendelte, akkor egy csodás élet várhat rá. Én törekszem és igyekszem, bízom benne, hogy jó úton járok!

Köszönöm a válaszaid és további sok sikert kívánok az általad kitűzött cél felé vezető úton.

Gér Mihály Tamás

Hozzászólások

hozzaszolasok

Powered by Facebook Comments

Vélemény, hozzászólás?

Időjárás

Városunk adataiért
kattintson a képre!HőtérképAdatszolgáltató: Időkép.hu

Archívum